idpalogo.gif (13706 bytes)

Co je to IDPA ?  

     V roce 1995 byla v USA založena střelecká asociace IDPA- International Defensive Pistol Association, tj. Mezinárodní asociace obranné střelby. Zároveň tím vznikla disciplína praktické střelby z pistole a revolveru, usilující o stanovení sportovních pravidel obranné střelby tak, aby bylo možno soutěžit za dodržení pravidel obrany, střeleckých technik, postupů a vybavení vhodného pro každodenní nošení služební nebo soukromé zbraně.Hlavním důvodem vzniku nové střelecké disciplíny byl fakt, že současná podoba nejrozšířenějšího směru praktické střelby u nás i ve světě - IPSC se odchyluje od své původní myšlenky vzniku, tj. reálné simulace řešení střeleckého konfliktu za použití standardní zbraně a vybavení. Proto není překvapením, že u zrodu IDPA stáli někteří stejní lidé jako cca před několika desítkami let u IPSC a špičkoví střelci IPSC a odborníci na výcvik bojové střelby se IDPA také věnují. Jména jako Bill Wilson, Rob Leatham (mimochodem vítěz IDPA 2000 National Championship v divizi Custom Defensive Pistol) nebo Massad Ayoob jsou dostatečně známá.

Oficiální logo AOS ČR

IDPA střelba v ČR

     V České republice byla v roce 1998 založena Asociace obranné střelby ČR (AOS ČR) která se hlásí k principům střelby IDPA a snaží se v ČR střelbu dle pravidel IDPA propagovat. V současné době se pořádají závody cca 1x měsíčně, funguje několik klubů (Aegis, LKOS Praha, Praetorian Mělník, Combat Vysočina a další). Počet členů AOS je asi 150.

 

Zásady obranné střelby jako sportovní disciplíny IDPA

     Střelecké soutěže v pratické obranné střelbě IDPA simulují reálné střelecké situace nebo testují dovednosti, které mohou být vhodné pro použití při takové situaci. Pravidla IDPA připouštějí používání jen takového vybavení, které je svým charakterem vhodné pro každodenní skryté nošení zbraně k sebeobranným účelům nebo pro výkon služby např.ozbrojených sborů nebo bezpečnostních agentur. Této základní myšlence jsou přizpůsobena pravidla IDPA.

     Většina stanovišť (stage) vyžadují skryté nošení zbraně, max. vzdálenost terčů je 15 metrů (většina terčů je ve vzdálenosti 0 - 10 m). Převážná část situací je řešitelná do deseti ran. Důraz je kladen na využívání krytů a překážek, správné taktické řešení situace a využití vhodných střeleckých technik. Bodové hodnocení zásahů je jednotné pro všechny ráže.

     Pravidla připouštějí použití zbraní i ráží, které z hlediska obrany nejsou sice příliš vhodné (a např. pravidla IPSC je nepovolují), ale přesto je mnoho lidí v ČR jako zbraně na sebeobranu nosí (např. ČZ 50, r. 7,65 Bw.) Základní kategorie zbraní jsou STANDARDNÍ SLUŽEBNÍ PISTOLE a STANDARDNÍ SLUŽEBNÍ REVOLVER. Jsou vymezeny povolené úpravy, ale typicky sportovní úpravy a doplňky jako kompenzátory ( české pravidla AOS povolují integrované továrně vyrobené - např. Glock 19C, ČZ 100 atd.), optická mířidla atd., u pistole jsou limitovány rozměry 220x150x45mm. Také ostatní vybavení jako pouzdra na zbraně a zásobníky musí být standardní a vyhovovat pro skryté nošení, být praktické a bezpečné.

     IDPA střelba vychovává a vede každého k odpovědnosti při zacházení se střelnou zbrané a učí ho dovednostem, které jsou pro vlastníka zbraně přínosem, i když se nehodlá věnovat sportovní střelbě.

plné znění pravidel AOS                                           

pravidla IDPA  

 

Způsoby hodnocení podle pravidel IDPA

terč IDPA

VICKERS COUNT - základní způsob hodnocení v IDPA, je založen na přidělování penalizačního času za každý ztracený bod (0,5 sec za 1 bod) z celkového max. počtu bodů, kterého lze na stanovišti dosáhnout. Vezme se celkový "hrubý" čas potřebný k vyřešení stage a připočte se 0,5 sec. za každý ztracený bod + případné další penalizace a výsledkem je celkový čas. Může být vystřelen libovolný počet ran, ale počítá se jen určený počet nejlepších zásahů (většinou 2).

LIMITED VICKERS - bodování stejným způsobem, ale je stanoven pevný počet ran. Za každou ránu navíc se přičítají 3 sec a odečítá se nejlepší zásah. Tento způsob je používán především u standardních cvičení.

PENALIZACE VICKERS + LIMITED VICKERS

PROCEDURÁLNÍ CHYBA               + 3 sec.

ZASAŽENÍ NETERČE                       + 5 sec.

NEZASAŽENÍ TERČE                       + 5 sec. (uděluje se i u terčů, u kterých je celková dosažená hodnota menší než 4 body

ŠPATNÝ POSTUP                              + 20 sec.

PAR TIME - metoda hodnocení pro standardní cvičení - stanoven pevný čas. Zásahy se počítají jen v daném časovém limitu. Celkové skóre je v bodech.

PENALIZACE PAR TIME

PROCEDURÁLNÍ CHYBA                - 5 bodů

ZASAŽENÍ NETERČE                        - 10 bodů

ŠPATNÝ POSTUP                               - 200 bodů 

 


 

 

 

        

 

 

 

 


* Kurzy * Akcie * Práce * Zájezdy * Zájezdy * Meteobox * Auto *